Projektování je pro nás hračka

Německý křídový lom dostal druhé české kolesové rýpadlo

15. února 2015

Do severoněmeckého křídového lomu VKD zamířilo v krátké době už druhé české kolesové rýpadlo K100. Navrhla a vyprojektovala jej společnost NOEN, pro kterou je unikátní v tom, že je to nejmenším ze strojů, jež nabízí. Navíc se jedná se o vůbec první stroje této vývojové řady.

První rýpadlo (s označením K100.1) obdržel německý zákazník na podzim loňského roku. Druhé (s označením K100.2) dostal dle uzavřené dohody právě nyní,na začátku roku 2015.
Kompaktní kolesové rýpadlo K100 navrhli projektanti společnosti NOEN pro specifické podmínky křídového lomu. Složení hornin v něm je převážně tvořeno křídou s vrstvami pazourku. Materiál odtěžují korečky kolesa, které je poháněno pomocí elektromechanického pohonu. Odebíraný materiál putuje od kolesa po dopravním páse přes kolesový výložník na nakládací výložník, odtud pokračuje na následnou dálkovou pásovou dopravu.

Celý stroj stojí na housenicovém podvozku, který je schopen se otočit o 360°, a je poháněn hydraulickými pohony. Zvedací systém pro kolesový výložník, stejně jako pro nakládací výložník, je poháněný též hydraulicky. Rýpadlo má centrální mazací systém a může být transportováno jako celek bez nutnosti větší demontáže jednotlivých komponentů.
První rýpadlo (K100.1) odpracovalo v severoněmeckého lomu už téměř půl roku. „Stroj odvedl již velký kus práce. Pracuje v náročných podmínkách, téměř sto metrů pod úrovní moře, a pracuje velmi spolehlivě. Navíc je efektivnější než stávající bagry.

V průběhu podzimních a zimních měsíců šetřil deset procent energie, po zprůměrování s letními měsíci se předpokládá ještě větší úspora. A opotřebení zubů jednotlivých korečků je pětinové oproti dřívější těžbě,“ popsal dosavadní pozitivní reference ředitel lomu VKD.

Dodávka obou rýpadel je významná nejen pro společnost NOEN, ale také pro celou Českou republiku, která na obdobný obchod čekala od 80. let, tedy tři desetiletí. Společnost NOEN získala zakázku ve standardním výběrovém řízení za účasti široké mezinárodní konkurence, její finanční objem dosahuje několik desítek miliónů korun.

„Rozhodující byla cena a schopnosti našich inženýrů. Projekční způsobilost pro stavbu kolesového rýpadla řadí NOEN mezi úzkou skupinu několika firem na světě,“ uvedla tisková mluvčí společnosti NOEN Kateřina Rosová. Samotnou výrobu strojů měly na starost firmy spadajících do holdingu NOEN (Elektroprim Koutník, SEA) a také společnost Teplická strojírna.
Společnost NOEN vyrostla výhradně na českém trhu a poslední roky intenzivně investuje do rozvoje zahraničního obchodu. Projekt těchto dvou kolesových rýpadel je prvním uzavřeným kontraktem na dodávku finálního výrobku na zahraniční trh. Doposud společnost v zahraničí prodávala pouze inženýrské hodiny.
Hlavní technické parametry stroje K100:

Celková hmotnost: cca 71 t
Teoretická výkonnost stroje: 120 t/h
Těžený materiál: křída CaCO3
Měrná hmotnost rostlého materiálu: 2 400 kg/m³
Měrná hmotnost nakypřeného materiálu: 1 600 kg/m³
Šířka pásu: 800 mm
Výška bloku: 6 m
Šířka bloku: 8 m
Průměr kolesa: 4 100 mm
Typ pohonu kolesa: elektromechanický
Výkon pohonu kolesa: 90 kW
Objem korečku: 100 dm3

 

DSC_0608_u  DSC_0526_u