Projektování je pro nás hračka

Nové unikátní rýpadlo pro německý křídový důl je hotovo

5. září 2014



První z dvojice kolesových rýpadel pro kontinuální těžbu křídy v severoněmeckém lomu je hotov. Pro společnost NOEN, která stroj s označením K100.1 navrhla a vyprojektovala, je unikátní v tom, že je to nejmenším ze strojů, jež nabízí. Navíc se jedná se o vůbec první stroj této vývojové řady.

Kompaktní kolesové rýpadlo K100.1 je navrženo pro specifické podmínky křídového dolu, jehož složení hornin je převážně tvořeno křídou s vrstvami pazourku. Materiál je těžen korečky kolesa, které je poháněno pomocí elektromechanického pohonu. Odebíraný materiál od kolesa putuje po dopravním páse přes kolesový výložník na nakládací výložník, odtud pokračuje dále na následnou dálkovou pásovou dopravu.
Celý stroj stojí na housenicovém podvozku, který je schopen se otočit o 360°, a je poháněn hydraulickými pohony. Zvedací systém pro kolesový výložník, stejně jako pro nakládací výložník, je poháněný též hydraulicky. Rýpadlo má centrální mazací systém a může být transportováno jako celek bez nutnosti větší demontáže jednotlivých komponent.
Do povrchového dolu v severním Německu dodá společnost NOEN celkem dvě shodná kolesová rýpadla. Druhé by mělo být hotovo na začátku roku 2015. Jedná se o významnou zakázku, na kterou Česká republika čekala tři desítky let. Společnost NOEN ji získala ve standardním výběrovém řízení za účasti široké mezinárodní konkurence, její finanční objem dosahuje několik desítek miliónů korun.

„Rozhodující byla cena a schopnosti našich inženýrů. Projekční způsobilost pro stavbu kolesového rýpadla řadí NOEN mezi úzkou skupinu několika firem na světě,“ uvedla tisková mluvčí společnosti NOEN Kateřina Rosová s tím, že Česká republika vyvezla podobné zařízení naposledy v osmdesátých letech minulého století. Samotnou výrobu strojů mají na starost firmy spadajících do holdingu NOEN (Elektroprim Koutník, SEA) a také společnost Teplická strojírna.

Společnost NOEN vyrostla výhradně na českém trhu a poslední dva roky intenzivně investuje do rozvoje zahraničního obchodu. Projekt těchto dvou kolesových rýpadel je prvním uzavřeným kontraktem na dodávku finálního výrobku na zahraniční trh. Doposud společnost v zahraničí prodávala pouze inženýrské hodiny.

Hlavní technické parametry stroje K100.1:

Celková hmotnost: cca 71 t
Teoretická výkonnost stroje: 120 t/h
Těžený materiál: křída CaCO3
Měrná hmotnost rostlého materiálu: 2 400 kg/m³
Měrná hmotnost nakypřeného materiálu: 1 600 kg/m³
Šířka pásu: 800 mm
Vstupní napětí: 400 V
Výška bloku: 6 m
Šířka bloku: 8 m
Průměr kolesa: 4 100 mm
Typ pohonu kolesa: elektromechanický
Výkon pohonu kolesa: 90 kW
Objem korečku: 100 dm3